Kurpie najlepiej poznawać podczas spacerów, pokonując trasy rowerowe lub kajakowe. Do tego polecamy... wędkowanie i grzybobranie - ryb i grzybów mamy pod dostatkiem. Zimą świetnym pomysłem będą kuligi, czy leśne wędrówki ze sprzętem do nordic walking.
Ponad 10 000 eksponatów zgromadzonych przez twórców ludowych, Zdzisława i Laurę Bziukiewiczów.
A: Wach 14, 07-420 Kadzidło
Świetne zachowane budynki z XIX i XX wieku, gdzie odbywają imprezy folklorystyczne oraz lekcje i warsztaty dotyczące Kurpiowszczyzny.
A: Trasa Mazurska 2, 07-420 Kadzidło
Jeden z największych kompleksów drewnianego budownictwa w Polsce z pięknymi terenami parkowymi.
A: Zamkowa 25, 18-414 Nowogród
Długi na ok. 65 km szlak turystyczny, do pokonania rowerem. Trasa zaczyna się w Myszyńcu. Biegnie przez Chorzele, a destynacją finalną jest Przasnysz.
Szlak o długości ok. 7 km, dobrze oznakowany, idealny na pieszy spacer po lesie.
A: DW614, 07-431, Polska, skrzyżowanie dróg z Chorzel do Myszyńca i z Czarni do Bandyś przy kapliczce św. Huberta.
I: Fraza "Szlak Barci Kurpiowskich" działa w Google Maps.
Szlak spacerowy i rowerowy wokół jeziora Krusko. Jest to dzika ścieżka biegnąca przez bagna i lasy, które powstały na dawnym jeziorze Krusko. Mocno zaniedbana, ale warta odwiedzenia. Świetne miejsce na podziwianie niespotykanych gatunków zwierząt i roślin.
I: Fraza “Rezerwat Torfowisko Serafin” doprowadzi Cię w Google Maps we właściwe miejsce.
Dobrze oznakowane 43 kilometry pośród lasów i łąk, gdzie można spotkać m.in. żurawie i bociany. Idealne dla rodzin z dziećmi. Trasa łatwa do pokonania kajakiem.
I: Jezioro Omulew (start) - Wielbark (meta)
Neogotycki, pięcionawowy kościół z dwiema wieżami zbudowany w latach 1909-1922, nazywany „Katedrą Kurpiowską”. Dzwonnica jest najstarszą budowlą sakralną na Kurpiach. Obecnie pełni funkcję kaplicy, w której wystawiona jest kopia Całunu Turyńskiego.
Kulturę Kurpiowską możemy poznać uczestnicząc w wydarzeanich regionalnych takich jak: "Miodobranie Kurpiowskie" w Myszyńcu oraz "Wesele Kurpiowskie" w Kadzidle. Pokazy odbywają się co roku latem.